Máme toho spoustu :-)

5. ročník

Jsou mladí a chtějí měnit svět kolem sebe. Právě jim je věnována soutěž Social Impact Award, která i díky naší podpoře uskutečnila 5. ročník.

Soutěž vznikla v roce 2009 ve Vídni a dnes se kromě Rakouska a ČR koná v dalších 13 zemích světa. Iniciátorem soutěže na regionální úrovni je Institut pro inovace a podnikání při Vysoké škole pro ekonomii a obchod ve Vídni, regionálním partnerem je Nadace Erste. Zapojit se může kdokoli ve věku od 15 do 30 let.

“Klíč k prosperitě naší společnosti mají ve svých rukou aktivní a podnikaví mladí lidé, kteří jsou ochotní vzít zodpovědnost za svůj život i za své okolí do vlastních rukou," říká Richard Skřivánek ze sociálního bankovnictví České spořitelny, které soutěž podporuje.

Vítězem 5. ročníku se stal projekt náZnak, jehož cílem je větší integrace neslyšících a rozšíření znakové řeči. Jeho strůjci chtějí napomoci k překonání předsudků a strachu z komunikace s neslyšícími. Pro rozšíření zájmu o znakovou řeč plánují vytvoření videoblogu, výstavy a vedení workshopů.

5 statečných

Máme program Pět statečných, který je určen pro zájemce z řad OZP. Na dvouměsíční rozvojový kurz navazuje měsíční praktická stáž v bance a ti nejlepší mohou získat i pracovní smlouvu.

„Jsem jako desetibojař,” říká Jakub Jančík, jeden z Pěti statečných
Česká spořitelna nabízí řadu pracovních míst pro lidi s handicapem. Snaží se pracoviště danému postižení přizpůsobit a připravit člověka například i formou stáže. Zájemců ale není tolik, často se na pozici bojí přihlásit. I proto se Spořitelna rozhodla v letošním roce spustit program pro lidi s handicapem zaměřený především na jejich osobní rozvoj.

Kurz, který je součástí uceleného programu rovných příležitostí Diversitas, jim ale má pomoci zejména v získání zkušeností a nabytí sebevědomí pro další hledání práce. Banka si prvních pět účastníků programu pečlivě volila, všichni uchazeči museli projít výběrovým řízením a prokázat motivaci dále na sobě pracovat.

Vybírám si, čím se chci živit a jdu si za tím
Komplexnost tohoto programu ocenil Jakub Jančík, aktuálně stážista na pozici testera v IT oddělení banky.„Stáží a kurzů je hodně, ale jsou jednostranně zaměřené, naučí vás třeba programovat, ale jinak je jim jedno, kdo vlastně jste,” podotýká Jakub. Poté, co na konci léta dostal výpověď, zvažoval, zda se intenzivně vrhnout na hledání nového zaměstnaní, nebo se rozvíjet. Na sociální síti LinkedIn narazil na rozvojový program Spořitelny a tak vsadil na rozvoj. „Jsem takový desetibojař, dokážu si poradit s různými disciplínami, ale necítím se v žádné přeborníkem, takže mi tenhle program hodně sedl,” líčí Jakub, který nakonec program absolvoval spolu s dalšími třemi kolegyněmi.

Měsíc na stáži chtěl strávit na help desku České spořitelny, protože s podobným druhem práce má zkušenosti. Ukázalo se však, že tento útvar sídlí v Jihlavě a Jakub žije v Praze. Nakonec si z nabídky útvarů IT, které najdeme v hlavním městě, zvolil Testovací centrum České spořitelny. „Stáž jsem si vybíral tak, abych získané zkušenosti mohl dál uplatnit,” vysvětluje a dodává: „nemá smysl někam přijít, omrknout to a pak zase odejít, protože to vlastně nechcete dělat.”

Stáž je velká zodpovědnost, ale má smysl
Se svou nadřízenou se v tomto naprosto shodují. „Stáže mají potenciál lidem s postižením pomoci, ale aby se k nám přišli jen porozhlédnout, to význam nemá ani pro ně, ani pro nás. Proto jsem nejdříve zjišťovala, co Jakuba zajímá, jestli by se chtěl tím, co u nás děláme, živit,” říká Beata Uhliarová, manažerka Testovacího centra. V centru řeší různé typy testů, od metodiky po techniku, a Jakub v tom vidí potenciál. Od počátku má tak stáž nastavenou s výhledem získat v týmu stálé místo. Stáži tedy předcházela pečlivá příprava nejen uchazeče Jakuba, ale i jeho manažerky Beaty. „Stáž je odpovědnost, musíte si na stážistu rezervovat čas a dobře promyslet, co si pro něj nachystáte. Ve chvíli, kdy jste dobře připravení a navíc máte možnost uvažovat o společné dlouhodobější spolupráci, má takový program opravdu velký význam.”

Chybí vám informace, s jakým handicapem se Jakub potýká? Vlastně to není vůbec důležité, Jakub si vždy hledá takovou práci, kterou mu jeho postižení umožní vykonávat. A stejný přístup doporučuje všem, bez rozdílu handicapu. Nikdy ho nenapadlo hledat takové pozice, které by byly speciálně označené jako vhodné pro osoby se změnou pracovních schopností. Prostě si vybírá, čím by se chtěl živit, a jde si za tím.

Created by studio loudmark